Smernica o jednorazových plastoch, oficiálne známa ako Smernica (EU) 2019/904 Európskeho parlamentu a Rady z 5. júna 2019, predstavuje kľúčový legislatívny krok Európskej únie v boji proti znečisteniu plastmi. Táto smernica si kladie za cieľ výrazne obmedziť výrobu a používanie jednorazových plastových výrobkov. Tie často končia ako odpad v morských a oceánskych vodách, čím vážne ohrozujú morské ekosystémy a biodiverzitu.
Hlavným cieľom smernice je zníženie množstva plastového odpadu, a to zavedením zákazov pre určité jednorazové plastové výrobky. Na tie existujú udržateľné alternatívy, ako sú plastové slamky, príbory, tanieriky, vatové tyčinky, balónové držiaky a určité typy obalov. Okrem toho smernica zavádza nové požiadavky na zníženie používania plastových výrobkov, ktoré sú často nájdené na európskych plážach, a zvyšuje zodpovednosť výrobcov za zber a recykláciu.
Smernica tiež podporuje prechod k cirkulárnej ekonomike prostredníctvom opatrení, ktoré stimulujú inovácie a podporujú vývoj a používanie udržateľných alternatív k jednorazovým plastom. Takýmto spôsobom sa snaží nielen chrániť životné prostredie, ale aj posilniť hospodársku konkurencieschopnosť Európy. A to tým, že otvára nové príležitosti pre rast v sektore udržateľných výrobkov a recyklácie.
Celkovo Smernica o jednorazových plastoch predstavuje ambiciózny a inovatívny prístup k riešeniu problémov spojených s plastovým odpadom a znečistením. Dôraz kladie na prevenciu, zníženie a riadenie plastového odpadu v súlade so zásadami udržateľného rozvoja.
Dopad: Smernica sa dotýka širokej škály subjektov, vrátane výrobcov, distribútorov, prevádzkovateľov stravovacích zariadení a spotrebiteľov. Očakáva sa, že povedie k zníženiu plastového odpadu o 30 % do roku 2025.