Smernica CSDDD

Smernica o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CSDDD) už čoskoro zásadne ovplyvní obchodné vzťahy v rámci dodávateľských reťazcov. Kladie veľkým firmám nové povinnosti v oblasti znižovania negatívnych dopadov na ľudské práva a životné prostredie, a to naprieč celým hodnotovým reťazcom. Preto sa dotkne všetkých firiem v pozícii dodávateľov.

Tento článok bol pripravený v odbornej spolupráci s advokátskymi kanceláriami CMS Slovakia a Eversheds Sutherland. Obe kancelárie sa špecializujú na oblasť ESG a sú zároveň členmi našej biznis platformy ESG KLUB. Za odborné vstupy do tejto problematiky ďakujeme advokátom:

  • Annamária Tóthová, Eversheds Sutherland, Partnerka,
  • Soňa Hanková, CMS Slovakia, Partnerka,
  • Ronald Filipčić, CMS Croatia, ESG Manager.

V článku sa dozviete:

  • Aké povinnosti prináša CSDDD smernica do dodávateľsko-odberateľských vzťahov.
  • Ktorých firiem a kedy sa smernica CSDDD dotkne priamo a ktorých nepriamo.
  • Aké riziká a príležitosti prináša nová legislatíva firmám s dôrazom na pozíciu malých a stredných podnikov (MSP).

Náležitá starostlivosť podniku v oblasti udržateľnosti – čo to je a aké povinnosti prinesie firmám

Procesy náležitej starostlivosti v oblasti udržateľnosti (sustainability due diligence), ktoré budú musieť firmy zaviesť naprieč svojimi hodnotovými reťazcami, majú zabezpečiť predchádzanie tzv. nepriaznivým dopadom na ľudské práva a životné prostredie. Pôjde o prevenciu negatívnych sociálnych javov, akými sú nútená práca, vykorisťovanie zamestnancov alebo detská práca. Rovnako aj environmentálnych dopadov, ako sú nadmerné emisie, odlesňovanie a spotreba vody.

Náležitá starostlivosť podniku v oblasti udržateľnosti v kocke

V rámci politiky náležitej starostlivosti musí spoločnosť vykázať svoju stratégiu a opísať, ako náležitú starostlivosť v udržateľnosti uplatňuje. Teda aké kontrolné a preventívne opatrenia sa prijímajú naprieč celým jej hodnotovým reťazcom. Tento proces úzko súvisí s ESG reportingom (viď nižšie).

Corporate Sustainability Due Diligence Directive

Smernica CSDDD kladie dôraz na riadenie vzťahov s dodávateľmi a celkovú zodpovednosť firiem za negatívne dopady na ľudské práva a životné prostredie. Aby bola vaša firma v súlade so smernicou, musíte implementovať systémy na monitorovanie svojich dodávateľských reťazcov. Zdroj: Shutterstock

Smernica CSDDD v kocke – prehľad hlavných povinností pre firmy:

  • Identifikovať riziká v oblasti ochrany ľudských práv a životného prostredia vo vnútri firmy aj v rámci dodávateľského reťazca. Zahrnúť tieto riziká do interných politík a systémov riadenia rizík.
  • Zapojiť všetky zainteresované strany do procesu riadenia rizík (napr. zamestnancov, dodávateľov a pod.).
  • Transparentne komunikovať o opatreniach náležitej starostlivosti.
  • Zabezpečiť systém nápravy vzniknutých škôd.
  • Zaviesť kódex správania, ktorý opisuje pravidlá a princípy pre spoločnosť, jej dcérske spoločnosti a obchodných partnerov. Tento kódex musí byť zdieľaný v celom dodávateľskom reťazci. Zaviesť mechanizmy na overovanie dodržiavania kódexu správania a rozšíriť tieto požiadavky aj na obchodných partnerov.

Potrebujete komunikovať udržateľnosť a ESG medzi svojimi stakeholdermi?

V agentúre Green Talk, ktorá riadi projekt ESG KLUB, vieme ako na to. Zo skúseností nadobudnutých pri viacerých rozsiahlych projektoch vieme, že podcenená komunikácia so stakeholdermi môže výrazne skomplikovať aj ten najlepší projekt. Klientom ponúkame tvorbu argumentačného manuálu, komunikačnej stratégie vrátane plánu internej komunikácie voči dodávateľom, zamestnancom a ďalším stakeholderom.

Máte záujem o stretnutie alebo viac informácií? Rezervujte si konzultáciu

Koho a kedy sa CSDDD smernica priamo dotkne

Smernica už bola zverejnená v Úradnom vestníku EÚ v júli tohto roku, čím nadobudla platnosť. Soňa Hanková z právnickej kancelárie CMS Slovakia však pripomína, že smernicu je potrebné ešte implementovať do slovenského práva. Zatiaľ sa tak nestalo. Ak však budú firmy čakať až do prijatia slovenského zákona, nezostane im podľa advokátky pravdepodobne dostatok času na to, aby upravili svoje podnikateľské procesy a zosúladili ich s požiadavkami náležitej starostlivosti. Preto by mali konať proaktívne už teraz.

CSDDD smernica – časová os:

  • Na transpozíciu (prenesenie) smernice CSDDD do národných legislatív majú členské štáty dva roky, hraničný termín je teda rok 2026.
  • Povinnosti podľa smernice CSDDD vzniknú spoločnostiam pôsobiacim na trhu EÚ s viac ako 1.000 zamestnancami (počítajú sa aj agentúrni zamestnanci) a globálnym obratom vyšším ako 450 miliónov EUR.
  • Podľa odhadov zasiahne regulácia 5.500 firiem v EÚ.
  • Avšak požiadavky smernice budú pre jednotlivé spoločnosti zavádzané postupne v nasledujúcich 3 až 5 rokoch v závislosti od určitých aspektov, akými sú veľkosť a obrat spoločnosti. Napríklad v roku 2027 budú mať povinnosť len spoločnosti nad 5.000 zamestnancov a globálnym obratom nad 1,5 miliardy EUR. Tento prah sa bude každý rok znižovať.

Ako sa CSDDD smernica dotkne menších firiem

Povinnosti náležitej starostlivosti v udržateľnosti sa budú vzťahovať nielen na vlastnú prevádzku spoločnosti, ale aj na jej hodnotový reťazec, ktorého súčasťou sú dodávateľské reťazce. Vzhľadom na obsiahnutie celého hodnotového reťazca budú touto reguláciou ovplyvnené aj menšie spoločnosti, a to aspoň nepriamo.

Annamária Tóthová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vysvetľuje, že malé a stredné podniky (MSP) ako obchodní partneri budú musieť poskytnúť informácie veľkej firme, na ktorú sa CSDDD vzťahuje. V praxi svoje povinnosti budú veľké firmy presadzovať prostredníctvom zmluvných klauzúl. Podľa Annamárie Tóthovej možno očakávať, že veľké firmy nebudú chcieť niesť na svojich pleciach zodpovednosť za cudzie ne-/konanie. Preto si budú povinnosti dôsledne ošetrovať, vrátane sankcií a ukončovania zmluvných vzťahov.

Soňa Hanková z CMS Slovakia uvádza ďalšie opatrenie, ktoré advokáti v praxi pozorujú u firiem už teraz v rámci príprav na CSDDD reguláciu: “V praxi pozorujeme, že spoločnosti zvyčajne vopred zasielajú svojim dodávateľom dotazníky s otázkami týkajúcimi sa ich činnosti v oblasti životného prostredia a ľudských práv. Takto analyzujú svojich potenciálnych dodávateľov ešte skôr, ako si ich vôbec vyberú za zmluvného partnera. Dobrou správou je, že od spoločností v pôsobnosti CSDDD sa vyžaduje, aby svojim obchodným partnerom z radov MSP poskytovali cielenú a primeranú podporu napr. tým že im sprístupnia odbornú prípravu, poskytnú nízko úročené úvery atď.”

Aké následky čakajú malé a stredné slovenské podniky v roli dodávateľov veľkých firiem s odmietavým prístupom k ESG a celkovo udržateľnosti? Dozviete sa v krátkom zostrihu z rozhovoru Daniela Rabinu, spoluzakladateľa ESG KLUBU a CEO agentúry Green Talk pre STVR.

Smernica CSDDD – riziká a príležitosti

Aké sankcie hrozia firmám, ktoré sa budú chovať v rozpore so smernicou CSDDD? Soňa Hanková z CMS Slovakia uvádza, že spoločnostiam hrozia vysoké finančné sankcie až do výšky 5% čistého celosvetového obratu. Dodáva, že tieto spoločnosti bude možné žalovať aj o náhradu škody.

Avšak v súčasnosti najobávanejším a najreálnejším rizikom je podľa Ronalda Filipčića, ESG Manager v CMS Croatia riziko poškodenia dobrej povesti spoločnosti, čo môže viesť k strate dôvery podnikateľov a spotrebiteľov.

Rizikom pre reputáciu firmy je ďalšia plánovaná sankcia – zverejnenie spoločností na sankčnom zozname (tzv. naming and shaming princíp), čo môže poškodiť reputáciu spoločnosti. Podľa Annamárie Tóthovej z Eversheds Sutherland bude pre verejnosť a podnikateľov veľmi jednoduché sa k týmto informáciám dostať. Preto môžu iné firmy odmietnuť spolupracovať s firmou uvedenou na tomto zozname, alebo zákazníci môžu odmietať výrobky, ktoré daná firma na trh uvádza. Dodáva, že netreba podceňovať ani súvisiace dôsledky na základe iných predpisov, ako napr. povinnosť stiahnuť výrobky z trhu.

A kde sú naopak príležitosti? Annamária Tóthová poukazuje na to, že vyhodnocovanie rizík v procese náležitej starostlivosti v udržateľnosti môže firme v pozícii odberateľa napr. ukázať nedostatky vo svojej dodávateľskej štruktúre, ktoré by si inak možno ani nevšimla. Tiež je možné, že takáto firma objaví nových dodávateľov, viac lokálnych, inovatívnych, ktorí by inak ušli jej pozornosti. Soňa Hanková z CMS Slovakia na opačnej strane – u dodávateľov – vidí príležitosť v získaní statusu preferovaného dodávateľa. Firma venujúca sa témam ESG intenzívne,  môže dostať prednosť pred jej konkurentom, ktorý sa v ESG neorientuje.

Smernica o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti

Medzi benefity dodržiavania CSDDD smernice o náležitej starostlivosti v oblasti udržateľnosti patrí podľa odborníkov z ESG KLUBU zlepšenie firemnej reputácie, posilnenie dôvery zákazníkov a investorov v značku, lepšie riadenie ESG rizík, a nastavenie firmy smerom k udržateľnosti a zodpovednému podnikaniu. Zdroj: Shutterstock

Ako súvisí smernica CSDDD s ESG?

Smernica CSDDD úzko súvisí s ESG, týka sa hlavne S piliera s dôrazom na dodávateľov a pracovníkov, ale zasahuje aj do G a E oblastí v širšom kontexte riadenia a udržateľného rozvoja:

  • Pilier S (Social): Smernica CSDDD sa významne dotýka dodávateľov a zamestnancov. Vyžaduje totiž, aby firmy zaviedli mechanizmy na identifikáciu, prevenciu a zmierňovanie negatívnych vplyvov na ľudské práva a pracovné podmienky v rámci svojich dodávateľských reťazcov.
  • Pilier G (Governance): Týka sa toho, ako firmy implementujú náležitú starostlivosť (due diligence) vo svojich politikách a riadení rizík. Cieľom je tu nastavenie zodpovednosti za riadenie a dohľad nad rizikami v rámci dodávateľských reťazcov.
  • Pilier E (Environmental): Hoci smernica sa primárne zameriava na sociálne a správne záležitosti, firmy sú zároveň povinné monitorovať a zmierňovať environmentálne riziká. A to v prípade, ak sú identifikované v rámci dodávateľského reťazca, čo ju spája aj s environmentálnym pilierom.

Náš tip: vnímajte prepojenosť „reportingových predpisov“ v ESG

Všetci traja dotazovaní advokáti zdôrazňujú potrebu brať do úvahy prepojenosť „reportingových predpisov“, ktoré sa na nás valia – CSRD, CSDDD, SFDR a EÚ Taxonómie. Neviete ako na to? Využite skúsenosti poradenských firiem – členov ESG KLUBU, ktoré majú implementáciu ESG ako hlavnú náplň podnikania.

ESG predpisy vnímajte komplexne a v súvislostiach. “Je dôležité, aby spoločnosti mali centralizovaný prístup k vykazovaniu ESG. Zjednotením vykazovania možno eliminovať prípadné zdvojovanie úsilia pri zbere dát podľa rôznych ESG nariadení,” hovorí Ronald Filipčić z CMS Croatia. „Dôležité je, aby firma dáta dobre pozbierala a určite pomôže, ak sa ESG problematike venuje jeden tím, ktorý vie, čo už vypracované a reportované bolo,” doplňuje Annmária Tóthová z Eversheds Sutherland.

Smernica CSDDD – zhrnutie pre manažérov a profesionálov v oblasti ESG

Smernica CSDDD kladie dôraz na riadenie vzťahov s dodávateľmi a celkovú zodpovednosť firiem za negatívne dopady na ľudské práva a životné prostredie.

  • Aby bola vaša firma v súlade so smernicou, musíte implementovať systémy na monitorovanie dodávateľských reťazcov a zaviesť postupy na riešenie prípadných problémov a škôd.
  • Ignorovanie povinností môže viesť k vysokým pokutám a poškodeniu reputácie.
  • Je tu aj svetlá stránka veci – z dlhodobého hľadiska môžete očakávať merateľné prínosy plynúce z udržateľnosti a zodpovedného podnikania. Sem patria napríklad zlepšenie firemnej reputácie, posilnenie dôvery zákazníkov a investorov či lepšie riadenie ESG rizík a s tým súvisiace lepšie podmienky bankového financovania.

Ako sa majú spoločnosti pripraviť na CSDDD?

Prípravné práce budú podľa advokátov zahŕňať zmapovanie dodávateľského reťazca a tiež vypracovanie a zavedenie strategických dokumentov a postupov pre kontrolu a následné opatrenia. S týmito aktivitami Vám pomôže členstvo v ESG KLUBE. Naši členovia poskytujú celú škálu služieb v oblasti ESG reportingu a súvisiaceho poradenstva. Pomôžu vašej firme nastaviť procesy tak, aby ste predišli prílišnej administratíve a zároveň identifikovali príležitosti – ak už musíte reportovať, budete to robiť tak, aby vám to prinieslo čo najviac postranných prínosov.

Jednoducho otočíte ESG z povinnosti na príležitosť. Ako 100 členov v ESG KLUBE.

Autor

Milan Suchý

Milan má viac ako 10-ročné skúsenosti s riadením projektov v domácich aj zahraničných poradenských firmách. Pracoval aj v českej CIRA Advisory, kde mal na starosti interné PR, digitálny obsah a strategickú komunikáciu klientov v oblasti udržateľnosti. Jeho špecializáciou je cirkulárna ekonomika, ESG a udržateľný e-commerce. V ESG KLUBE sa venuje tvorbe obsahu, ako aj marketingovým aktivitám.

Hore