Biodiverzita, alebo biologická rozmanitosť, predstavuje šírku a rozličnosť živých organizmov vrátane rastlín, zvierat, baktérií a plesní, ktoré sa vyskytujú v rôznych ekosystémoch na Zemi. Na Slovensku sa biodiverzita prejavuje v bohatej palete druhov živých organizmov. Tie sa rozprestierajú od nížinných oblastí po horské vrcholy. A to vrátane širokého spektra biotopov, ako sú hlboké lesy, mokrade, rieky, lúky a poľnohospodárske pôdy. Táto rozmanitosť je životne dôležitá nielen pre samotné ekosystémy, ale aj pre ľudí, keďže zabezpečuje ekosystémové služby ako opeľovanie, čistenie vody, produkciu kyslíka a udržiavanie pôdnej plodnosti. Ochrana biodiverzity na Slovensku je kľúčová pre zachovanie týchto funkcií a zdravia ekosystémov. Rovnako aj pre adaptáciu na zmeny klímy a zabezpečenie potravinovej a vodnej bezpečnosti.
Dôležitosť ochrany biodiverzity:
- Zachovanie zdravého životného prostredia: Biodiverzita zabezpečuje rôzne ekologické funkcie, ako napríklad reguláciu klímy, čistenie vôd a pôdy, či opeľovanie rastlín.
- Udržanie potravinového a vodného zabezpečenia: Biodiverzita je základom pre poľnohospodárstvo a produkciu potravín, ako aj pre dostupnosť čistej pitnej vody.
- Rozvoj cestovného ruchu: Bohatá biodiverzita patrí k jedným z hlavných lákadiel pre turistov a návštevníkov Slovenska.
- Zachovanie kultúrneho dedičstva: Biodiverzita sa úzko spája s ľudovou tradíciou a kultúrnym dedičstvom Slovenska.