A B C D E F G K L M N P R S T U W Ž
Carbon Border Adjustment Mechanism

CBAM, alebo Carbon Border Adjustment Mechanism (Mechanizmus uhlíkového vyrovnania na hraniciach), predstavuje kľúčový nástroj EÚ na stanovenie spravodlivej ceny uhlíka emitovaného počas výroby uhlíkovo náročných tovarov dovážaných do EÚ. Tento mechanizmus zároveň motivuje k ekologickejšej priemyselnej výrobe v krajinách mimo EÚ a zabraňuje tzv. „úniku uhlíka“ (carbon leakage).

Únik uhlíka nastáva, keď spoločnosti so sídlom v EÚ presúvajú výrobu s vysokou uhlíkovou stopou do krajín s menej prísnymi klimatickými politikami, alebo keď sú produkty EÚ nahrádzané dovozom s vyššou uhlíkovou intenzitou. CBAM rieši tento problém potvrdením, že za uhlíkové emisie generované pri výrobe určitých dovážaných tovarov bola zaplatená spravodlivá cena. Tým zabezpečuje, že:

  • Uhlíková cena dovozu zodpovedá uhlíkovej cene domácej produkcie
  • Klimatické ciele EÚ nie sú ohrozené
  • Priemysel v krajinách mimo EÚ je motivovaný k dekarbonizácii

Časový rámec implementácie CBAM

CBAM sa v súčasnosti nachádza v prechodnej fáze (2023-2025) a do svojho definitívneho režimu vstúpi od roku 2026. Postupné zavádzanie CBAM je zosúladené s ukončovaním bezplatného prideľovania emisných kvót v rámci systému EU ETS, čím podporuje dekarbonizáciu priemyslu EÚ.

Mechanizmus sa v prvej fáze vzťahuje na dovoz týchto materiálov a komodít:

  • Cement
  • Železo a oceľ
  • Hliník
  • Hnojivá
  • Elektrina
  • Vodík

Po úplnom zavedení pokryje CBAM viac ako 50% emisií v sektoroch pokrytých EU ETS. Dovozcovia tovarov do EÚ sa zaregistrujú u vnútroštátnych orgánov, kde si môžu zakúpiť certifikáty CBAM. Cena certifikátov sa vypočíta na základe týždennej priemernej aukčnej ceny kvót EU ETS vyjadrenej v €/tonu emisií CO₂.

Ak dovozcovia môžu preukázať, že počas výroby dovážaných tovarov už bola zaplatená cena uhlíka, zodpovedajúcu sumu možno odpočítať. Týmto spôsobom CBAM zabezpečuje, že domáci a zahraniční výrobcovia čelia rovnakým uhlíkovým nákladom pri vstupe na trh EÚ, čo podporuje globálne úsilie v boji proti zmene klímy.

Mechanizmus je navrhnutý tak, aby bol kompatibilný s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a zároveň pomáhal dosiahnuť klimatické ciele EÚ v rámci Európskej zelenej dohody. CBAM predstavuje významný krok k celosvetovej dekarbonizácii a spravodlivému oceňovaniu emisií uhlíka.

Zdieľať

Autor

Rastislav Tinák

Bývalý redaktor Hospodárskych novín, kde sa venoval témam z oblasti životného prostredia, poľnohospodárstva a maloobchodu. Súčasťou dlhoročných mediálnych skúseností je aj autorská tvorba v populárnom podnikateľskom portáli Podnikajte.sk. Tu autor písal texty na podnikateľské a ekonomické témy z rôznych oblastí. Jeho portfólio obsahuje aj firemné blogy v oblasti e-commerce a logistiky, ktorých súčasťou sú témy o znižovaní uhlíkovej stopy zásielky alebo zelenšom online nakupovaní. Pre ESG Klub sa autor venuje písaniu blogových textov na témy energetiky, ekológie a zodpovedného podnikania.

Hore