A B C D E F G K L M N P R S T U W Ž
VSME Štandardy

Čo sú VSME štandardy (Voluntary Sustainability Reporting Standard for non-listed SMEs)? Ide o dobrovoľný rámec pre vykazovanie udržateľnosti, navrhnutý pre mikro, malé a stredné podniky. Tento štandard je primárne určený pre podniky, ktoré nespadajú pod povinnosť vykazovania podľa smernice o podávaní správ o udržateľnosti podnikov (CSRD). Tento štandard, vyvinutý organizáciou EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group), slúži ako praktický nástroj na podporu podnikov pri poskytovaní relevantných informácií o udržateľnosti ich podnikania.

VSME Štandardy napomáhajú podnikom:

  • Poskytovať informácie, ktoré uspokojujú dátové potreby veľkých podnikov vyžadujúcich údaje o udržateľnosti od svojich dodávateľov
  • Zlepšiť prístup k financovaniu poskytovaním údajov požadovaných bankami a investormi
  • Zdokonaliť manažment environmentálnych a sociálnych výziev, ktorým podniky čelia
  • Prispieť k udržateľnejšej a inkluzívnejšej ekonomike

Štandard je štruktúrovaný do dvoch modulov:

  1. Základný modul – obsahuje kľúčové metriky v oblasti environmentálnej, sociálnej a podnikovej správy (B1 až B11), vhodné najmä pre mikropodniky
  2. Komplexný modul – rozširuje základný modul o dodatočné údaje (C1 až C9), ktoré často požadujú banky, investori a korporátni klienti

Oblasti pokryté v štandardoch VSME

Základný modul zahŕňa tieto kľúčové oblasti:

  • Všeobecné informácie – základné údaje o príprave a právnej forme podniku
  • Environmentálne metriky – energetická spotreba, emisie skleníkových plynov, znečistenie, biodiverzita, voda a obehové hospodárstvo
  • Sociálne metriky – charakteristika pracovnej sily, bezpečnosť a ochrana zdravia, odmeňovanie a vzdelávanie
  • Metriky správy a riadenia – odsúdenia a pokuty za korupciu a úplatkárstvo

Komplexný modul rozširuje tieto oblasti o podrobnejšie údaje, ako sú:

  • Informácie o obchodnom modeli a stratégii podniku
  • Ciele znižovania emisií skleníkových plynov a klimatickej transformácie
  • Riziká spojené so zmenou klímy
  • Politiky a procesy v oblasti ľudských práv
  • Príjmy z určitých sektorov a pomer zastúpenia pohlaví v riadiacich orgánoch

Praktické aspekty

Na rozdiel od povinných štandardov ESRS (European Sustainability Reporting Standards) platných pre veľké podniky, VSME Štandardy sú plne dobrovoľné a proporčne prispôsobené potrebám a kapacitám menších podnikov. Štandard pritom zachováva konzistentnosť s ESRS, zameriavajúc sa na rovnaké oblasti udržateľnosti, ale zjednodušeným spôsobom.

Významnou charakteristikou štandardu je flexibilita – podnik môže začať s Základným modulom a postupne rozširovať svoje vykazovanie o prvky z Komplexného modulu. Štandard taktiež ponúka možnosť vysvetliť, prečo určité informácie nie sú relevantné alebo dostupné pre konkrétny podnik.

VSME Štandardy tiež zohľadňujú potreby finančných inštitúcií a investorov – obsahujú ukazovatele, ktoré sú relevantné pre nariadenia EÚ ako SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation), EBA Pillar 3 a Benchmark Regulation, čím pomáhajú zosúladiť vykazovanie udržateľnosti naprieč hodnotovým reťazcom.

Poskytnutím jednoduchého a prístupného rámca pre vykazovanie udržateľnosti VSME Štandardy podporujú menšie podniky v transformácii smerom k udržateľnejším obchodným modelom, pričom im zároveň pomáhajú plniť požiadavky zákazníkov, dodávateľských reťazcov a finančných inštitúcií.

Zdieľať

Autor

Rastislav Tinák

Bývalý redaktor Hospodárskych novín, kde sa venoval témam z oblasti životného prostredia, poľnohospodárstva a maloobchodu. Súčasťou dlhoročných mediálnych skúseností je aj autorská tvorba v populárnom podnikateľskom portáli Podnikajte.sk. Tu autor písal texty na podnikateľské a ekonomické témy z rôznych oblastí. Jeho portfólio obsahuje aj firemné blogy v oblasti e-commerce a logistiky, ktorých súčasťou sú témy o znižovaní uhlíkovej stopy zásielky alebo zelenšom online nakupovaní. Pre ESG Klub sa autor venuje písaniu blogových textov na témy energetiky, ekológie a zodpovedného podnikania.

Hore