
ESG reporting sa stal legislatívne podchytenou realitou. Až 96 % najväčších globálnych spoločností už zverejňuje svoje ESG dáta. Slovenské firmy ich nasledujú a začínajú publikovať svoje prvé Správy o udržateľnosti. Už to nie sú dobrovoľné výročné brožúry. Firmy musia pripraviť správu, ktorá obsahovo spĺňa požiadavky smernice CSRD a zákona o účtovníctve. Ako tieto prvé ESG reporty vyzerajú v praxi, ukázali členovia ESG KLUBU – od výrobných podnikov cez energetiku až po facility služby.
V článku sa dozviete:
- Ako môže s ESG reportingom začať aj firma vo výrobe?
- Aký je kľúčový ESG trend v oblasti energetických služieb?
- Aké príklady Správ o udržateľnosti existujú na Slovensku?
Správy o udržateľnosti nie sú len plnením povinností vyplývajúcich zo smerníc a zákonov, ale aj hnacou silou podnikania. Dokazujú to aj členovia ESG klubu, ktorý sa rozhodli ich proaktívne využiť.
ESG reporting patrí aj do výroby
Jedným z nich bola aj firma CHEMOSVIT FOLIE, ktorá ukázala, ako sa dá ESG implementovať vo výrobe krok za krokom.
„ESG by sa nemalo zavádzať naraz. Najprv treba pomenovať kľúčové oblasti v dialógu so stakeholdermi a až potom začať konať,“ radí Adriana Navrátilová, IMS manažérka CHEMOSVIT FOLIE.
Medzi prvé projekty, ktorými odštartovali ESG konkrétne v Chemosvite, bol výpočet uhlíkovej stopy, pretože práve v tejto oblasti registrovali silný záujem o presné informácie zo strany svojich odberateľov.
Kvalitné emisné dáta u tisícok produktov im pritom pomáhajú zachovať konkurencieschopnosť v rámci medzinárodného dodávateľského reťazca.
Dekarbonizácia – kľúčový ESG trend v oblasti energetických služieb
Firma Slovenské elektrárne – Energetické služby zase pripravila svoj prvý ESG report nezávisle od materskej firmy. V rámci svojich aktivít v oblasti udržateľnosti sa sústredila najmä na dekarbonizáciu. V praxi ide o energetické riešenia, ktoré klientom pomáhajú znižovať emisie.
„ESG princípy žijeme už dlho. Prvý ESG report je pre nás zrkadlom – ukazuje, kde sme a kam smerujeme,“ hovorí Martin Kumpan, konateľ Slovenské elektrárne – energetické služby. Dodáva, že report im pomáha aj v benchmarkingu s konkurenciou.
Andrea Pancotti z tej istej spoločnosti poukazuje na silný dopyt po riešeniach v oblasti dekarbonizácie: „Vidíme, že to, čo bolo ešte včera okrajovou témou, je dnes prioritou firiem.“
Jeho slová potvrdzujú aktuálne kroky Európskej komisie, ktorá predstavila minulý mesiac novú Dohodu o čistom priemysle EÚ (Clean Industrial Act) s cieľom urýchliť prechod na nízkouhlíkové technológie v globálnom priemysle.
ESG – to nie sú len čísla, ale aj spokojní ľudia a odvážni lídri
Medzi spoločnosti, ktoré reportujú ESG dobrovoľne patrí aj firma NOHY z oblasti facility služieb. Pre túto oblasť sú podľa slov CEO Kamila Vlaháča dôležité nielen dáta, ale aj ľudský prístup.
V rámci reportingu udržateľnosti sa jeho firma sústredí na kvalitné vzťahy so zamestnancami, ktorí vykonávajú upratovacie služby, ďalej na špičkový servis, etické podnikanie a otvorenú komunikáciu s obchodnými partnermi.

Podujatia ESG klubu slúžia nielen na vzdelávanie, ale aj výmenu cenných skúseností.
„ESG nie je len o dátach. Je to aj o ľuďoch a o odvážnych rozhodnutiach firiem,“ potvrdzuje aj Daniel Rabina, spoluzakladateľ ESG KLUBU a CEO komunikačnej agentúry Green Talk, ktorá celý projekt administruje, a dopĺňa: „za každým ESG reportom je príbeh lídra, ktorý sa rozhodol meniť veci. A v čase, keď politická podpora udržateľnosti slabne, potrebujeme tieto príbehy viac než kedykoľvek predtým.“
Udržateľnosť ako pilier úspešného podnikania
Jedným z takýchto dôkazov je aj dokumentárny film Beyond Zero, ktorého premietanie na podujatí ESG INSPIRE: Máme správu zabezpečil ESG KLUB v spolupráci s jedným z jeho členov, českým startupom Sustainova.
Tento globálny streamovací partner umožnil priniesť na Slovensko inšpiratívny príbeh transformácie spoločnosti Interface, ktorý dokazuje, že aj udržateľné podnikanie môže byť motorom rastu a inovácie.

Členovia ESG KLUBU mali možnosť vidieť jedinečný dokumentárny film Beyond Zero.
“CEO miliardovej spoločnosti Interface, Ray Anderson, ukázal, že udržateľnosť nemusí byť len doplnkom firemnej stratégie, ale jej základným pilierom. Spolu s ESG asociáciami chceme prostredníctvom tohto filmu a odbornej diskusie inšpirovať lokálne firmy k akcii. Poďme spoločne rozšíriť princípy udržateľnosti po celom svete,“ popisuje zmysel projektu Tomáš Svoboda, spoluzakladateľ a CEO Sustainovy.
ESG INSPIRE: Máme správu tak potvrdil, že mnohé progresívne firmy berú ESG reproting vážne, no nie ako povinnosť, ale ako súčasť biznis stratégie. ESG reporty ukazujú čísla, ale hovoria aj o kultúre, etike a férovosti. ESG KLUB bude tieto skúsenosti ďalej zdieľať a prepájať firmy, ktoré chcú byť súčasťou tejto zmeny.
Za podporu a dôveru pri jeho organizácií ďakujeme Generálnemu partnerovi podujatia: Slovenské elektrárne – energetické služby, s.r.o.
O ESG KLUBE
ESG KLUB spustil svoje aktivity v roku 2024 a takmer ihneď sa etabloval ako dôležitý hráč v oblasti podpory udržateľnosti v slovenskom podnikateľskom prostredí. V krátkom čase získal 100 členov. Členská základňa zahŕňa široké spektrum firiem – od malých startupov až po veľkých hráčov bankového, retailového, realitného či energetického sektora. Podľa dát z FinStatu kumulatívny obrat členov ESG KLUBU presahuje 9,4 miliardy eur, čo je suma porovnateľná s ročným rozpočtom Slovenska na zdravotníctvo. Členské firmy, u ktorých evidujeme presné počty zamestnancov, spolu zamestnávajú viac ako 25 000 ľudí. Tieto čísla tak ukazujú, že ESG KLUB môže priniesť významné zmeny s dopadom na celé slovenské podnikateľské prostredie.